Na výběru šéfa záleží
Výběr šéfa, zejména u prvního zaměstnání, je často opomíjená věc, přitom je to jeden z nejdůležitějších faktorů, na který byste se měli obzvlášť soustředit. Šéf je člověk, který vám svým způsobem půjde příkladem a bude formovat vaši osobnost.
Americký genetik Thomas Morgan by mohl jít dokonalým příkladem dobrého šéfa. Díky přátelské, výměně názorů a výsledků otevřené atmosféře v jeho laboratoři nedosáhl úspěchu pouze on, ale také několik jeho studentů. Když v roce 1933 získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství, podělil se o ní se svými dvěma studenty Alfredem Sturtevantem a Calvinem Bridgesem. Dalším jeho veleúspěšným studentem byl Hermann Joseph Müller, který získal Nobelovu cenu v roce 1946.
Pokud máte před pracovním pohovorem, nestavte na první místo platové ohodnocení nabízené pozice, ani jméno či prostředí firmy. Zaměřte se na svého potencionálního šéfa. Ne všechno můžete poznat hned na pohovoru, ale během vašeho působení bude mít šéf dostatek příležitostí, aby se projevil. Obzvlášť v prvním zaměstnání je šéf ten, který vám ukáže správné pracovní návyky, naučí vás dělat věci správně a předá vám knowhow, na kterém můžete stavět vaši budoucí kariéru.
Vlastnosti dobrého šéfa:
Účast na pohovoru – zásada číslo 1, mnohým to může připadat samozřejmé, ale rozhodně tomu tak není. Tím, že se šéf účastní pohovoru, projevuje zájem a na tom už se dá stavět.
Chování s respektem – i když jste uchazeč, rozhodně by se nad vás šéf neměl povyšovat. Je to známka nízkého sebevědomí a pokud se tomu tak stane už na pohovoru, jistojistě to bude pokračovat i při vašem dalším působení.
Respektuje svého nadřízeného - není dobré, když šéf mluví nehezky o svém šéfovi, může to být znak neloajality a je zde velké riziko, že pokud je neloajální ke svému šéfovi, bude tak i ke svému týmu.
Je v obraze – šéf by měl umět bezpečně vysvětlit a popsat produkt či službu, kterými se firma zabývá. Podstatou není rozebrat produkt na všechny vstupní materiály, ale měl by se dobře orientovat.
Spravedlnost – od dobrého šéfa rozhodně nečekejte, že s vámi bude jednat vždycky jako v bavlnce. Díky tomu, že je odpovědný za práci celého týmu, musí být občas tvrdý, ukázat, kdo je šéf a říct, co se nepovedlo. Forma, kterou vybere je zásadní, cílem rozhodně není své podřízené srážet nebo zesměšňovat.
Žádné intriky – tuhle vlastnost můžete rozpoznat už při pohovoru. Pokud se k vám při pohovoru chová nepřátelsky, odměřeně, nedává najevo své emoce, nedostane se vám od něho pozitivní feedbacku a pak vám zavolají z HR, že z vás byl šéf nadšený a práci dostanete, rozhodně to není v pořádku.
Dobrá pověst – pokud pozici dostanete, měli byste si všímat, jak o šéfovi mluví zbytek vašeho týmu. Je nepsaným pravidlem, že šéf je vždycky ten nejhorší. Pokud se ale šéf chová fér, je otevřený, přátelský a umí svoje podřízené docenit, jeho tým o něm bude mluvit i v pozitivech.
Nikdy nepodceňujte výběr svého budoucího šéfa, je to investice do Vaší budoucnosti. Možná se to všechno může zdát samozřejmé a jasné, ale reálně se nad tím zamýšlí málokdo. Dobrý šéf je totiž něco jako dobrý učitel. Výběr je obzvlášť podceňovaný u , kteří nastupují do svého prvního zaměstnání.
Simple advices are the best. Because they work.