Prodat firmu, nebo neprodat. To je oč tu běží.
Prodej firmy není věc, pro kterou se rozhodnete jen tak, ze dne na den. Pokud o prodeji vážně uvažujete, je několik věcí, na které byste si měli dát pozor a dobře si je rozmyslet.
Důvod prodeje
Skvělé rozhodnutí? Nebo pravý opak? Před definitivním rozhodnutím si položte otázku – Proč chci firmu prodat? Dobrých důvodů je spousta:
- Motivace ve formě peněz – poslední dobou se na vydělávání peněz dívá spousta lidí z vrchu, ale tenhle důvod je za mě naprosto v pořádku. Peníze Vám dají svobodu a možnost případně rozjet další podnikání.
- Nakopnutí firmy – prodejem získáte prostředky na rozvoj
- Záchrana před krachem – celkem jednoznačná záležitost
- Součást větší firmy – to, že se firma stane součástí větší společnosti, znamená větší příležitost pro vás i pro samotnou firmu
Na základě toho, co od prodeje očekáváte si postavte strategii a taktiku při vyjednávání.
Stanovení hranic
V případě, že důvod prodeje má smysl a rozhodl/a jste se firmu prodat, měli byste si jasně stanovit hranice, za kterými budete stát a v případě jejich nesplnění, prodej firmy odložit a zkusit hledat jiného kupujícího.
Rozmyslete si následující :
- Minimální částka prodeje/prodat celou firmu nebo jen část
- Minimální částka určená na rozvoj firmy
- Počet zaměstnanců, které bude nutné propustit, kteří zůstanou a na jakých pozicích a za jakých podmínek.
- Zda v nové firmě budete zůstávat, jak dlouho, za jakých podmínek, komu budete podřízeni a na jaké pozici.
Dobré rady
Na závěr uvádím pár dobrých rad, které se mi osvědčily, nebo které jsem neudělal a teď toho lituji (poučte se z mých chyb, než je uděláte sami).
Vše mějte na papíře
Jakmile se na něčem domluvíte, nebo si jen při “oťukávání” slíbíte, vše dávejte na papír, nejen že se vyhnete následným nedorozuměním, dohadům a dalším nepříjemnostem, ale také se máte vždycky k čemu vrátit při pokračování jednání. Nenechte se zmást tím, že osoba, se kterou jednáte je v dané situaci solidní a zdá se, že jedná fér. Nikde není psáno, že nemůže otočit, nebo že za nějakou dobu bude danou pozici zastávat někdo jiný.
Neprodlužujte jednání
Čím dříve vše vyřídíte, tím lépe pro obě strany. Jednoduché, ale podstatné pravidlo. Samotné jednání o prodeji firmu nebo její produkt neposouvá dál. Jednání bývají velmi složitá a vyčerpávající, ale je potřeba se dohodnout. Řekněte si, jaký je hlavní důvod prodeje, stanovte si konkrétní hlavní cíl, minimální požadavky u ostatních dílčích cílů a tvrdě a rychle dotáhněte deal do konce.
Mějte ve všem pořádek
Před samotným prodejem si sami v hlavě upřímně odpovězte, jestli máte ve všem pořádek. V první řadě by mělo být v pořádku vaše účetnictví. Bylo by opravdu nepříjemné, kdyby na vás v průběhu jednání vypadávali kostlivci ze skříně. Vše si projděte, jako kdyby měla přijít kontrola z finančního úřadu, také se zamyslete, jaké otázky opravdu nechcete dostat a připravte si na ně odpovědi.
Reálná očekávání
Je důležité si pevně stanovit, co doopravdy prodáváte. Od toho se budou odvíjet další věci. Měli byste zůstat stát nohama na zemi, ale zároveň se ani nepodceňovat. Pokud si nejste jistí cenou, můžete se podívat na podobné prodeje nebo se poradit s lidmi, kteří si stejnou situací už prošli a z toho vycházet. Pokud se necháte inspirovat, mějte stále na paměti, že důvod, produkt, místo a velikost firem by měla být podobná. Při stanovování ceny si také určete, kdy a za jakých podmínek peníze dostanete (ihned celá kupní cena, po částech - kdy a za jakých podmínek, jde celá částka founderovi nebo na rozvoj firmy/produktu) . Nezapomeňte, že reálnou cenu určuje v konečném důsledku trh!
Nikdy nelžete, nenadhodnocujte a neslibujte, co nemůžete splnit
Je téměř jisté, že se to provalí a ztratíte credibilitu. Může to být velmi lákavé, ale opravdu to nedělejte. Kupující pravděpodobně všechny nesrovnalosti odhalí a následky bývají velmi bolestivé.
Simple advices are the best. Because they work.